Zácpa je velmi nepříjemný problém, který nám činí problémy s vyprazdňováním. V článku o zácpě najdete jak hlavní příznaky a projevy zácpa, tak je také popsána správná léčba zácpy.

Zácpa

Zácpa se projevuje hlavně špatným vyprazdňováním. Samotné vyprazdňování nám způsobuje problémy i bolesti. Zácpa je velmi častý problém v civilizovaných zemích. Zácpou trpí častěji ženy, než muži. Za zácpu se považuje, pokud je naše stolice méně častá než 3x stolice za týden. To je však obecné měřítko a každý to má trochu jinak.

Zácpa: příznaky a projevy

Teď si popíšeme jednotlivé příznaky a projevy, kterými se projevuje zácpa:

  • méně než 3 stolice za týden – je to uznáváno lékaři
  • nadýmání - nadýmání se často objevuje hlavně po jídle
  • problémy při vyprazdňování - vyprazdňování je často bolestivé
  • hodně tuhá stolice - stolice je nadměrně tuhá
  • bolest hlavy – toxiny se uvolňují zpátky do krve a proto nás bolí hlava.

Zácpa a její léčba

Při léčbě zácpy by jste určitě neměli spoléhat na projímadla. Měly by jste se zaměřit na úpravu stravu + přidání pohybu + dostatečně pít. Měly by jste jíst podle pravidel racionální stravy a jíst v pravidelných intervalech. Vaše strava by měla obsahovat hodně vlákniny. Měly by jste také jíst jogurty, podmáslí nebo acidofilní mléko. Obsahují zdravé bakterie, které upravují naše zažívání. Měly by jste také zařadit do svého života nějaký sport, ideální jsou aerobní aktivity typu běh či cyklistika. Měly by jste také každý den vypít alespoň 2 litry vody. Babské rady najdete v článku zácpa babské rady.

Pokud se jedná o jednorázovou zácpu, tak se to většinou řeší projímadly. Chronická zácpa by se však neměla řešit projímadly, vzniká návyk!