Pocení je přirozeným procesem lidského organismu. Při pocení dochází k ochlazování těla a také k vylučování pro tělo nepotřebných látek. Důležité je vědět, že každý člověk se potí jinak, všichni totiž nemají stejný počet potních žláz. V tomto článku vám poradíme, jak poznat, že je pocení přirozené a kdy je třeba zbystřit a vyhledat lékařskou pomoc. Nadměrné pocení totiž může být projevem i velmi vážných nemocí.

Kdy je nadměrné pocení normální

Nadměrné pocení je normální ve chvílích zvýšené fyzické aktivity. Normální je také v momentech, kdy se nacházíte ve velkém horku. Lidský organismu se totiž snaží regulovat tělesnou teplotu. Nadměrné pocení je také normální ve stresových situacích.

Kdy je třeba hledat příčinu a pomoc

Pokud ale k nadměrnému pocení dochází i v normálních stavech, je třeba hledat jeho příčinu. Někdy může být příčinou i banalita. Typické to je pro případy nočního pocení. Zde může být na vině třeba jen povlečení nebo pyžamo z hřejivého materiálu. Je tedy třeba hledat příčiny i ve zdánlivě nepodstatných věcech. Pokud se ale pocení dostavuje i v situacích, kdy k němu není důvod, je čas ho řešit. Nadměrné pocení totiž může být projevem i vážnějších nemocí. Typické je například pro cukrovku (v tomto případě má pot i nepříjemný – jakoby nasládlý zápach), může být také projevem zvýšené funkce štítné žlázy, neurologického onemocnění nebo i nádoru. Nadměrné pocení i včetně pocení nohou může být i projevem otravy nebo předávkování léky či drogami.

Jak nadměrné pocení řešit?

Nadměrné pocení jako takové není možné léčit nějakými pilulkami. Vždy je nutné hledat příčinu a tu řešit. Pokud je vyvoláno stresem, pomůže užívání antiperspirantu či vyhýbání se stresovým situacím. Pokud je způsobeno nemocí, musí se řešit nemoc. Jestliže je nemoc vyléčena, zmizí i tento nepříjemný příznak.