Cukrovka se stává v Česku stále častějším zdravotním problémem. Řekneme si jak poznat cukrovku, ale také jak a co jíst při cukrovce v případě, že už u nás byla cukrovka zjištěna.

Cukrovka prvního a druhého typu

Existují dva základní druhy cukrovky. Je tu cukrovka prvního typu, což je cukrovka, která propuká během dětských let. Má autoimunitní charakter, kdy pomýlený imunitní systém zničí ostrůvky ve slinivce, které produkovaly inzulín. Proto pak musí postižený po zbytek život dodávat externé inzulín. Ať už pomocí inzulínového pera či inzulínové pumpy. Cukrovka druhého typu se objevuje ve vyšším věku a je způsobeno hlavně špatným životním styl. Hlavně špatná výživa a málo pohybu a sportu.

Jak poznat, že mám cukrovku?

Mezi typické příznaky u lidí, kteří mají cukrovku je, že mají nadměrnou žízeň a proto pak také chodí nadměrné na záchod. To jsou často první příznaky, které může postižený podceňovat. Všechny příznaky jsme vypsaly již v článku cukrovka příznaky, takže je tu nebudeme znovu vypisovat, to by bylo úplně zbytečné.

Vyšetření u lékaři při cukrovce

Aby jsme zjistily, jestli opravdu máme cukrovku nebo jí naopak nemáme, tak musíme zajít na rozbor glykémie. Změří se hodnoty glykémie na lačno a podle toho se pak určitě jestli máte nebo nemáte cukrovku. Taková hladina cukru v krvi musí být na určité úrovni, jinka se pak jedná o cukrovku. A musí se zahájit léčba a změna životního stylu.

Jak upravit stravu při cukrovce? Co jíst při cukrovce?

Pokud vám byla doktorem potvrzena cukrovka, tak je nutné upravit i váš styl. Přidat tedy nějaký ten, stačí třeba rychlá chůze a také upravit stravy. Hlavní je vyřadit jednoduché cukry. Uvnitř článku cukrovka jídelníček se můžete podívat jak zhruba by měl vypadat jídelníček u diabetiků.