Dna je metabolická nemoc, která dokáže být velice nepříjemná a může způsobit i vážné zdravotní komplikace. V současné době postihuje dna cca 10% naší populace, z čehož nejvíce ohroženou skupinou jsou muži nad 40 let věku. V tomto článku se podíváme na příčiny, projevy i léčbu této nemoci. Zaměříme se hlavně na speciální dietu, kterou je nutné při dně dodržovat.

Příznaky a projevy dny

Mezi rizikové faktory vzniku dny patří hlavně: nedodržování pitného režimu, nadměrná konzumace potravin bohatých na puriny, dále také obezita či nedostatek pohybu. Z hlediska léčby je dobré, že dna a její příznaky se dají poměrně dobře poznat. Hlavním a často i prvním projevem dny je oteklý palec u nohy. Palec nejenže oteče, ale také zčervená a stane se citlivým. Otok je doprovázen i bolestí. Zanedlouho se přidá i horečka. V další fázi nemoci dochází i napadení dalších kloubů. Otoky se objevují na různých kloubech těle a opět přichází nepříjemná bolest. Otoky jsou způsobeny usazování kyseliny močové.

Léčba dny – nutná je pečlivost

V případě, že podobné příznaky pozorujete, měl by vás vidět lékař. Pamatujte na to, že pokud není dna řádně léčena, může dojít až k velké deformaci kloubů. Následkem toho může být trvalá snížená pohyblivost. Dna se léčí pomocí léků, které snižují hladinu kyseliny močové v krvi. Léčbu urychluje i pravidelný pohyb a dodržování optimálního pitného režimu. Ze všeho nejdůležitější je ale speciální dna jídelníček.

Co je vhodné při dně jíst?

Speciální dieta při dně je založena na snížení konzumace potravin, které jsou bohaté na puriny. Je nutné především omezit konzumaci masa, tučných sýrů, luštěnin, celozrnného pečiva, čokolády, vnitřností, česneku, špenátu a uzenin. Mezi vhodné potraviny patří zejména zelenina, ovoce, sojové maso, mléčné výrobky, rýže a brambory. Maso je možné jíst omezeném množství, dobré je hlavě rybí nebo jiné netučné maso.