Konečník se latinsky nazývá rectum. Jedná se o poslední část trávicí trubice, na jejímž konci se nachází řitní otvor. Řitním otvorem odchází z těla ven stolice. Je tedy opravdu důležitou součástí lidského organismu. Pravdou je, že mnoho lidí nevěnuje problémům s konečníkem pozornost. Stydí se za to, nebo příznaky nemoci prostě ignoruje, což je obrovská chyba. I svědění konečníku, o kterém si v tomto článku povíme něco více, může být znamením vážné nemoci. Co tedy svědění konečníku signalizuje a jak ho mírnit?

Příčin svědění konečníku může být celá řada

Pokud dojde k tomu, že konečník začne svědit, je to vždy velice nepříjemný stav. Na svědění totiž reagujeme pudově – tedy tak, že máme potřebu se na postiženém místě drbat, což je společensky opravdu nepřijatelné. Lepší proto je, začít příčinu svědění řešit. Příčin svědění konečníku může být opravdu celá řada. Pravdou je, že v mnoha případech je příčinou nedostatečná hygiena po vykonání potřeby. Stačí, aby řitní otvor byl mírně znečištěn a svědění začíná. Toto je velký problém především u dětí, proto je třeba, je kontrolovat.

Svědění může poukazovat na vážné onemocnění

Pokud se svědění konečníku vrací, může to poukazovat na řadu problémů a onemocnění. Svědění mohou vyvolávat například hemoroidy. Svědění může poukazovat také na ekzém, roupy nebo i na natržení řitního otvoru.

Jak svědění konečníku mírnit?

V první řadě je nutné odstranit příčinu. Složitější to může být u hemoroidů, protože hemoroidy a jejich léčba může být složitější. Na svědění konečníku pomáhá pudrový zásyp. Pomoci také může koupel ve vlažné vodě, do které přidáte bylinky – vhodný je heřmánek. Na pokožku by měl být také veden čerstvý vzduch, je tedy dobré si lehnout a nechat větrat. Na svědění také zabírají krémy, ideální jsou dětské krémy nebo olejíčky, které pokožku zklidňují.