Revmatická artritida je nemoc, kterou si lidé často pletou s jí podobnou revmatoidní artritidou. I vy byste měli vědět, že se jedná o dvě odlišné nemoci, které mají jiné příčiny i projevy. V tomto článku se proto zaměříme na revmatickou artritidu. Představíme si příčiny jejího vzniku, hlavní projevy a také způsoby léčby.

Může ohrozit i život!

Revmatická artritida vzniká na rozdíl revmatoidní artritidy jako následek bakteriální infekce. Může být například následkem angíny, kterou způsobily streptokokové bakterie. Důležité je vědět, že kromě kloubů může tato nemoc postihnout důležité orgány v lidské těle. Nemoc může poškodit srdce nebo i ledviny, takže se právě řadí do skupiny nemocí, které mohou přímo ovlivnit lidský život. Nejohroženější skupinou jsou i této nemoci lidé ve věku 30 až 55 let, nemusí to ale být pravidlem.

Hlavní projevy revmatické artritidy

Revmatická artritida má podobné příznaky revmatismu, ale většinou v silnějším měřítku. Typický je bouřlivější průběh. V průběhu této nemoci se rychle objevují velké otoky kloubů. Typickým projevem je také velká bolest a zrudnutí kůže okolo postiženého kloubu. Klouby mají také sníženou hybnost a pokud nemoc není léčena, hrozí i deformace kloubu.

Jak se nemoc léčí

U této nemoci je velice důležité, aby byla odhalena včas. Pokud tomu tak je, lékaři nasadí potřebné léky. Je velmi důležité, aby došlo k úplnému doléčení. Stává se, že pokud člověk začne léky brát, příznaky rychle odezní, takže léky přestane brát. Je to ale obrovská chyba, kterou si pacient koleduje o zhoršení stavu. Jestliže není revmatická artritida doléčena, ráda se vrací a to ještě s výraznějšími a hlavně více bolestivějšími projevy. Jedinou prevencí proti této nemoci je zdravý životní styl a dostatek pohybu. Pokud podobné příznaky pozorujte, jděte k lékaři co nejdříve, ušetříte si tím řadu nepříjemností!