Ledviny jsou párovým orgánem a patří k vůbec nejdůležitějším orgánům našeho organismu. Ledviny mají v lidském organismu na starost filtraci krve. Jedná se o velmi složitý metabolický proces, který nemůže zastoupit žádný jiný orgán. Ledviny vlastně krev čistí od škodlivých látek, které odvádí z těla ven vylučovacím systémem. O ledviny je tedy nutné se pečlivě starat a nezatěžovat je. Dobrou zprávou ale je, že pokud není něco v pořádku, ledviny „se připomenou“ bolestí. V tomto článku se dozvíte, co může bolest ledvin signalizovat.

Jaká je bolest ledvin?

Mnoho lidí si bolest ledvin často plete s pouhou bolestí zad. Nutné je proto vědět, že je bolest ledvin poměrně specifická. Bolest ledvin je v první řadě velice intenzivní. Jedná se o palčivou a tupou bolest. Je také dlouhotrvající. Od běžné bolesti zad ji poznáte poměrně snadno. Bolest zad ve většině případů odezní do několika hodin. Zatímco bolest ledvin se spíše stupňuje a rozhodně neustupuje. Bolest ledvin je také intenzivní ve všech polohách.

Co může bolest ledvin signalizovat?

Bolest ledvin může signalizovat celou řadu více či méně závažných nemocí. V nevětším procentu je bolest ledvin projevem zánětu ledvin. Zánět je častější u žen než u mužů a je vždy potřeba ho řádně léčit. Jestliže není zánět ledvin řádně vyléčen, bude se s největší pravděpodobností opakovaně vracet. Bolest může také poukazovat na nebezpečnou rakovinu ledvin či na nezhoubné nádory. Zejména rakovina ledvin se jen velmi těžko léčí a pravdou je, že v mnoha případech končí smrtí. Bolest může být také signálem k tomu, že ledviny neplní správně všechny své funkce a dochází k jejich selhávání. Bolení ledvin může také poukazovat na vznik ledvinových kamenů.

Jak onemocnění ledvin předcházet?

Pokud chcete své ledviny ochránit, je nutné jim vytvořit dobré podmínky pro správné fungování. Pravdou je, že z tohoto pohledu jsou ledviny poměrně nenáročným orgánem. Dobré pro ně je, jestli dodržujete správný pitný režim. Měli byste vypít cca 3l tekutin denně.  Ledvinám naopak škodí alkohol a vliv na jejich zdraví má i strava. Snažte se jíst zdravě.