Bolení na hrudi je příznak, který může signalizovat celou řadu méně či více závažných zdravotních problémů. V žádném případě není dobré bolení na hrudi ignorovat. Vždy je nutné dobře bolest identifikovat. Může totiž mít hned několik podob a různou intenzitu. V tomto článku si popíšeme, jak může bolení na hrudi vypadat a co vše tedy může signalizovat.

Jak bolest rozeznat?

Bolení na hrudi může být různě intenzivní a může mít i různou lokaci. Důležité je také zpozorovat, co ve chvíli, kdy bolest přichází, člověk dělá. Někdy může být například bolest na hrudi jen příčinou špatného dýchání při zvýšené fyzické aktivitě. V tomto případě se nejedná zpravidla o nic závažného a bolest po chvíli (kdy dojde ke zklidnění organismu) sama odezní. Bolest na hrudi může být také vyvolána pálením žáhy. V tomto případě se dostavuje také pálení za hrudní kostí. Ani v tomto případě se nejedná o nic závažného. Pokud se ale příznaky opakují, je nutné kontaktovat lékaře a zahájit léčbu.

Pozor na infarkt!

Srdeční infarkt

Srdeční infarkt

Ve velkém procentu případů má ale bolest na hrudi mnohem závažnější příčinu. Patří hlavně mezi příznaky infarktu. V tomto případě je bolest na hrudi velice intenzivní a přichází nečekaně.  V tomto případě je bolest svíravá a vystřeluje do levé ruky, nebo i do krku či až do dolní čelisti. Osoba se také rychle zpotí. Pokud se takováto bolest na hrudi dostaví, je nutné rychle vyhledat lékařkou pomoc. Dobrou zprávou je, že pokud dojde k rychlému lékařskému zásahu, je možné infarkt poměrně dobře léčit.

Co dalšího bolest na hrudi signalizuje?

Intenzivní bolest na hrudi může být příznakem extrémně nebezpečné plicní embolie. Plicní embolie patří mezi poměrně časté pooperační komplikace a její velké nebezpečí je v tom, že může skončit smrtí. I v tomto případě je nutný rychlý lékařský zákrok. Bolest může být také příznakem plicního infarktu.