S bílým výtokem má zkušenosti mnoho žen. Jaké mohou být jeho příčiny? Jsou různé. Na co by si ženy měly dát pozor?

Bílý výtok a jeho příčiny

Bílý výtok mát různé příčiny. Za určitých okolností je v pořádku a neznamená žádnou potíž, ale někdy je na vině infekce.

Mnoho žen má bílý výtok před menstruací. Je to normální a patří to k menstruačnímu cyklu.  Bílý výtok před menstruací je individuální. Některé ženy ho nemají vůbec, některé v menší míře, jiné poměrně hodně a další ještě navíc mají během výtoku lehce zvýšenou teplotou.

Bílý výtok je také běžný na začátku těhotenství. Pokud by však gravidní žena měla také nějaké další potíže, je lepší zajít hned ke gynekologovi a vyloučit riziko, že jde o něco vážnějšího.

Pozor na kandidózu

Bílý výtok však může být příznakem nějaké infekce. Tou nejčastější je vaginální mykóza. Způsobuje jí kvasinka candida albicans. Neznamená to, že by se tato kvasinka v těle ženy objevila náhle. Je tam pořád, ovšem organismus je v rovnováze a je to v pořádku. Může však dojít ke změně prostředí v pochvě a pak začne kvasinka působit negativně.

Projevuje se bílým hustým výtokem, který je svědivý až bolestivý. Pokud máte tyto příznaky, zajděte si ke gynekologovi, který vám předepíše léky. S těmi byste se měly vaginální mykózy rychle zbavit.

Léky na vaginální mykózu jsou i volně prodejné v lékárně, ovšem je důležité vědět, že skutečně jde o vaginální mykózu. Některé ženy však tímto onemocněním trpí často (má tendence se vracet), takže projevy této nemoci poznají bezpečně.

Příčiny kandidózy

Kandidóza má různé příčiny. K jejímu vzniku přispívá špatná hygiena, nedostatečné osušení po sprchování, nevhodné oblečení, ale také není vhodná nadměrná konzumace sladkých jídel a dokonce i stres může přispívat k jejímu vzniku a rozvoji.