Povíme si více informací o aftech. Dozvíte se jaké příznaky a projevy mají afty. Přidáme také základní informace o správné léčbě aftů.

Afty

Afty jsou malé vřídky, které jsou většinou zbarvené do běla. Většina mají velikost několika milimetrů. U většiny lidí se afty tvoří v ústech, mohou se však objevit i v krku nebo na jazyku. Afty ve většíně případů vyvolávají viry, bakterie nebo plísně (kvasinky). Afty jsou opravdu hodně nepříjemné a na to jak jsou malé, tak dokážou způsobit člověkovi opravdu hodně bolesti. Afty se objevují častěji u žen než u mužů.

Afty a jejich příznaky a projevy

Afty se projevují hlavně těmito příznaky a projevy:

  • výsev vřídků – vytvoří se nám afty
  • řezání - řezání se objevují před samotným vytvořením aftů
  • bolest - bolest se nejvíce projevuje při mluvení a při jídle.
  • zvýšená teplota – objevuje se pouze pokud je výsev aftů větší

Afty a jejich správná léčba

Afty trpí velmi často lidé, kteří přijmají ve své stravě nedostatek vitamínů skupiny B. Výsev aftů se také objevuje u lidí, kteří mají oslabenou imunitu. Pokud dáváte při léčení přednost bylinkám, tak by vám mohla pomoci echinacea. Pokud zajdete s afty k lékaři, tak vám mohou napsat například trimekain. Někdy se také doporučuje používání ústních vod, které ničí bakterie. U většiny lidí však většinou není potřeba žádná léčba, afty zhruba po 7 dnech zmizí. Problém to je ve chvíli, kdy se vám afty tvoří opakovaně.